Armáda České republiky

Operace NATO Afghánistán

Mise ISAF Lógar

Mise ISAF - provinční rekonstrukční tým České republiky

V afghánské provincii Lógar zahájil činnost provinční rekonstrukční tým České republiky dne 19. března 2008, kdy velitel 1. kontingentu AČR PRT Lógar v misi ISAF převzal operační úkol.

Vláda České republiky se rozhodla zřídit a vést samostatný provinční rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar. Důvodem tohoto rozhodnutí je posílit účast České republiky na rekonstrukci Afghánistánu v rámci úsilí mezinárodního společenství k zajištění stability a bezpečnosti země. PRT Lógar se skládá z vojenské a civilní části.

Vedením vlastního PRT v provincii Lógar Česká republika zefektivnila nasazení sil a prostředků v Afghánistánu a významnou měrou posílila civilní složku pomoci zaměřenou na realizaci rekonstrukčních projektů.

Propojení vojenských a civilních aktivit je nezbytným předpokladem úspěchu snah o stabilizaci jakékoli země, která se nachází v postkonfliktní fázi.

 

Složení provinčního rekonstrukčního týmu

Provinční rekonstrukční tým tvoří civilní část a 2. kontingent AČR. PRT je umístěn i s technikou na americké základně Shank.

Civilní část PRTpředstavuje devět odborníků vybraných Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, kteří zajišťují konkrétní rozvojové a rekonstrukční programy; v misi působí od března 2008 a po roce se budou střídat.

Vedoucím civilní části PRT Lógar je Ing. Václav Pecha.

2. kontingent AČR se skládá s velitelství, ochranných jednotek, Vojenské policie, jednotky civilně vojenské spolupráce (CIMIC), civilní části a prvků logistického a zdravotního zabezpečení, včetně týmu pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin (EOD). Jádro 2. kontingentu AČR tvoří vojáci 7. mechanizované brigády. Kontingent doplňují další vojáci podle potřebné specializace z dalších útvarů a zařízení AČR. První vojáci 2. kontingentu AČR přistáli na základně Shank 6. srpna 2008. Velitel kontingentu převzal operační úkol 18. srpna 2008. V Lógaru bude kontingent působit šest měsíců a poté je vystřídá další.

Aktuální počet příslušníků AČR v operaci:

200 + 9

Velitel 2. kontingentu AČR:    podplukovník Pavel Lipka


 
Všechny mise jsou seřazeny podle časové posloupnosti.Od shora až dolů.