Armáda České republiky

Operace NATO "Joint Enterprise" Kosovo

Mise KFOR Šajkovac

KFOR


Mnohonárodní mírová operace NATO na území Kosova byla zahájena 12. července 1999 pod názvem operace JOINT GUARDIAN. Od dubna 2005 operace nese název JOINT ENTERPRISE.

Mise mírových sil KFOR se uskutečňuje v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244 ze dne 10. června 1999. Tuto rezoluci potvrdil i Summit ve Vilniusu, který se konal ve dnech 7. - 8. února 2008.

Působení AČR v zahraničí v roce 2007 vychází z rozhodnutí vlády ČR, která dne 4. října 2006 schválila návrh na působení AČR v zahraničí svým usnesením č. 1114.

Mandát AČR k účasti v mírové operaci sil KFOR je dán usnesením vlády ČR č.1179 ze dne 22. října 2007 o prodloužení působení sil a prostředků Armády České republiky v zahraničních operacích v roce 2008, včetně operace sil KFOR pod vedením Severoatlantické aliance na Balkáně, a to v celkovém počtu do 550 osob na dobu od 1. ledna do 28. února 2009. (Rozhodnutí vlády ČR z prosince 2008, která využila tuto možnost po neschválení účasti vojáků AČR v zahraničních misích Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR).

Hlavním úkolem mírových sil KFOR je podporovat misi OSN v Kosovu (UNMIK) a přispívat k vytváření a udržování bezpečného prostředí, které umožní pokračování mírového procesu a demokratického vývoje země bez potřeby budoucí přítomnosti mnohonárodních vojenských jednotek.


Armáda České republiky se mírové operace NATO v Kosovu účastní od roku 1999. Český kontingent je dislokován na základně Šajkovac v severovýchodní části Kosova.

Příslušníci AČR zároveň působí v řídících a odborných funkcích na hlavním velitelství sil KFOR v Prištině, na velitelství mnohonárodního úkolového uskupení Střed na základně Camp Ville u obce Lipljan a v mnohonárodní jednotce Vojenské policie. Rotace se konají vždy po šesti měsících.

14. kontingent AČR v silách KFOR

Doba trvání mise:      leden 2009 – červen 2009

Velitel kontingentu:    

podplukovník Róbert Bielený

 

Počet příslušníků:    

do 550

 

Vlastní webové stránky kontingentu:

 

Jádro 14. kontingentu AČR v misi KFOR tvoří příslušníci 151. ženijního praporu z Bechyně a 153. ženijního praporu z Olomouce. Kontingent dále doplňují vojáci z dalších útvarů a zařízení AČR podle potřebné specializace.

Mezi příslušníky kontingentu je také v novodobé historii Armády České republiky nejvíce žen. Je jich celkem 43 a všechny si velitel vybral podle jejich schopností plnit odborné funkce. Nováčkové v misi tvoří asi necelých 40 % z celkového počtu osob kontingentu.

Součástí 14. kontingentu AČR je rovněž záložní rota. Ta je sestavena z příslušníků 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.V podřízenosti velitele mnohonárodního úkolového uskupení Střed působí kontingenty ozbrojených sil celkem šesti zemí:

Vedoucí země:

  • Finsko - 1. srpna 2008

Účastnické země:

  • Česká republika
  • Irsko
  • Lotyšsko
  • Slovensko
  • Švédsko

    

Národní kontingenty primárně plní úkoly ve vlastních prostorech odpovědnosti, zároveň se podílejí na plnění operačních a dalších úkolů MNTF-C.

Velitelství MNTF-C je umístěno na základně Camp Ville u obce Lipljan, cca 15 km jižně od správního střediska Prištiny. Prostor odpovědnosti MNTF-C v centrální části Kosova má rozlohu cca 2240 km2 včetně území Prištiny, energetického centra Obilič a jediného letiště s mezinárodním provozem.

Česká republika v mnohonárodním úkolovém uskupení Střed úspěšně vykonávala po dobu jednoho roku (od srpna 2005 do srpna 2006) vedoucí roli tzv. rámcového státu. Šlo o historicky první úkol tohoto typu.

 
Všechny mise jsou seřazeny podle časové posloupnosti.Od shora až dolů.